Рекордна гледаност во НБА лигата, 68.323 гледачи ги гледаа Сан Антонио и Голден Стејт

НБА лигата од година во година ги поместува границите, а сега
успеа во тоа и кога во прашање е рекордниот број гледачи на
еден натпревар. Натпреварот помеѓу Сан Антонио Спарс и
Голден Стејт изминатата вечер кој Вориорси го добија со 114-113
го гледаа дури 68.323 гледачи што е рекорд за еден НБА
натпревар.
Тоа беше можно затоа што мечот се играше во „Аламадома“, сала
која долго беше преграден стадион, а сега преградата беше
отстранета па беше отворена трибината на целиот стадион.
Спарси на овој начин сакаа да прослават 50 години на
франшизата и навистина приредија вистински спекткал.
Единствено што не беше во склад со атмосферата беше нивната
игра на теренот каде што Вориорси беа многу подобри.
НАЈМНОГУ ПОСЕТЕНИ НБА НАТПРЕВАРИ
Сан Антонио113-144 Голден Стејт – 13.01.2023. година – 68.323
гледачи
Атланта 74-89 Чикаго Булс – 27.03.1997 – 62.046
Детроит 125-108 Бостон – 29.01.1988 – 61.983
Детроит 125-107 Филаделфија – 14.02.198 – 52.745
Минесота 89-99 Денвер -17.04.1990 – 49.551
Детроит 102-103 Атланта – 30.03.1988 – 47.692