Руни открива кој фудбалер му беше најдобар соиграч во кариерата

Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед Вејн Руни, откри кој му беше најдобар соиграч во кариерата. Руни за идеален партнер во тимот го избра Карлос Тевез кој настапуваше за Јунајтед од 2007 до 2009 година.

„Тевез беше фудбалерот со кој уживав да играм како напаѓач. Двајцата одлично се разбиравме и надополнувавме на теренот“, изјави Руни.

36- годишниот Руни за Манчестер Јунајтед одигра 559 натпревари и постигна вкупно 253 гола.