Савевски ги отвори картите за двомечот меѓу Србија и Македонија

Селекторот на македонската женска репрезентација, Љубомир Савевски го објави списокот на повикани ракометарки за претстојниот собир во рамки на ЕХФ неделата во период од 22-30 ноември.

На списокот на Савевски се:

МАРИЈА ЈОВАНОВСКА

САРА МИНОВСКА

ТЕОДОРА ДУКОСКА

ИВАНА ЏАТЕВСКА

АЛЕКСАНДРА КОЛОВСКА

АНГЕЛА ЈАНКУЛОВСКА

ЕМИЛИЈАНА РИЗОСКА

БОЈАНА КОЦЕВА

ИВА МЛАДЕНОВСКА

МАТЕЈА СЕРАФИМОВА

ЈОВАНА МИЦЕВСКА

ЈОВАНА САЗДОВСКА

САРА РИСТОВСКА

ЛЕОНИДА ГИЧЕВСКА

МОНИКА ЈАНЕСКА

СИМОНА СТОЈКОВСКА

САЊА ДАБЕВСКА

АНДРЕА СЕДЛОСКА

МАРИЈА ШТЕРИОВА.

За време на ЕХФ неделата женската сениорска репрезентација на Македонија ќе одигра два контролни пријателски натпревари против репрезентацијата на Србија во Стара Пазова, Србија. Натпреварите се закажани за 27.11.2021 (сабота) и 29.11.2021 (понеделник), информираа од РФМ.

Собирот на репрезентацијата е закажан за ден 22 ноември во Скопје.