Садио Мане стави потпис на договорот со Баерн Минхен

Досегашниот фудбалер на Ливерпул Садио Мане, и официјално го потпиша тригодишниот договор со тимот на Баерн Минхен.

Преговорите помеѓу Ливерпул и Баерн за 30-годишниот сенегалски репрезентативец траеја неколку недели. Клубот од Енфилд за овај трансфер ќе добие 32 милиони евра, плус девет милиони во бонуси.

„Среќен сум што станав играч на Баерн. Разговаравме многу и ме радува големиот интерес од клубот. Вистинско време е за нов предизвик. Сакам големи достигнувања со Баерн“, изјави Мане.