Сањол: Македонија е наш најтежок ривал во групата

Репрезентацијата на Македонија го имаше првиот собир пред двата натпревари во Лигата на Нации против Грузија и Бугарија. Прво ќе се соочиме со Грузија на 23. септември во Тбилиси, а три дена подоцна ќе ја пречекаме Бугарија во Скопје.

За селекторот на Грузија, Вили Сањол Македонија е најтешкиот противник во групата. Нивната цел разбирливо со позицијата на табелата останува иста, а тоа е прво место во групата и пласман на Евро 2024.

„Сигурно дека Македонија е најтешкиот противник во нашата група. Не можам сега да кажам дали ќе бидам среќен со еден или три бода, наша цел е првото место во групата. Одигравме одлично во јунските натпревари, очекувам така да биде и сега. Сепак, овој натпревар иако сме домаќини може да биде потежок за нас од тој во Скопје“, изјави Сањол.

На табелата Грузија има 10 бода, ние сме втори со седум, Бугарија трета со три и Гибралтар последен со еден бод.