Сон подготвен за мундијалското деби против Уругвај

Хјун Мин Сон се опорави од повредата и ќе биде спремен за првиот меч на Мундијалот против Уругвај. Тренерoт Пауло Бенто уверува дека ѕвездата на Тотенхем е во одлична форма, иако се здоби со фрактура на очната коска пред само еден месец, па ќе мора да носи заштитна маска.

„Сон може да игра. Мислам дека тоа што ќе носи маска не е неудобно за него, ќе се чуствува конфорно. Тој знае, а и ние исто дека не можеме да ризикуваме ништо“, изјави селекторот.

Сон е најдобар стрелец во корејската репрезентација и сигурно најважен играч во тимот.