Тен Хаг подготвува чистка во Јунајтед

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг, подготвува сериознa „чистка“ во тимот за наредната сезона.

Медиумите во Англија пренесуваат дека Холанѓанецот е спремен да се одрекне од услугите на барем осум играчи ова лето, од кои повеќето беа носители во периодот на тренерот Оле Гунар Солскјер.

Според информациите, од клубот ќе заминат голманот Дин Хендерсон кој минатата сезона играше на позајмица во Нотингем Форест, Алекс Тевез, Фред, Скот Мектоминај.

Тен Хаг најверојатно ќе се одрекне и од напаѓачот Антони Марсијал, капитенот Хари Мегваер, како и од бековите Брендон Вилијамс и стоперот Ерик Бајли.

Најважна тема во клубот од Манчестер овој период е промената на сопственичката структура. по што многу работи ќе станат појасни.