Уапсен поранешниот НБА кошаркар Иман Шумперт

Поранешниот НБА кошаркар, Иман Шумперт е уапсен на аеродромот во Далас, бидејќи имал големо количество марихуана!

Тој завршил во затвор бидејќи марихуаната не е легализирана во Тексас, а покрај споменатата опојна дрога, поранешниот НБА шампион во багажот имал и 14 куршуми од калибар 9 мм. Сепак, не и пиштол.

„Според полицискиот извештај, обезбедувањето на аеродромот забележало сомнителна торба во неговата чанта на скенерот, тој признал дека се работи за марихуана. Тој не даваше отпор при апсењето, ниту протестираше. Доколку биде прогласен за виновен на судење, може да добие затворска казна од две години и парична казна од 10.000 долари“, пишуваат медиумите во САД.