Уникатен рекорд на Борусија Дортмунд: Девет победи по ред на домашен терен

Борусија Дортмунд постави уникатно достигнување за својата клупска историја.

Натпреварот од 29. коло во германската Бундеслига во кој Борусија Дортмунд го пречека Ајнтрахт Франкфурт го доби со резултат 4-0.

Со тоа тимот ја извојува деветтата последователна победа на домашен терен во една сезона во германскиот шампионат. Претходно, клубот не можеше да го направи тоа во целата своја историја. Победата и овозможи на Борусија Дортмунд да стигне до првата позиција во германското првенство. 

Тимот има освоено 60 поени на 29 натпревари и на пет кола пред крајот на првенството е пред Баерн Минхен со еден бод предност. Во следното коло Борусија ќе игра со Бохум на гостински терен, а Баерн ќе ја пречека Херта.