Фетел потврди дека се пензионира од формула 1 спортот

Легендарниот германски возач Себастијан Фетел (35) официјално потврди дека ова му е последна сезона во Формула 1, односно дека ќе се повлече од овој спорт на крајот од тековната натпреварувачка година!

Фетел е една од најголемите легенди на Формула 1 во поновата историја бидејќи четири пати беше шампион со Ред Бул и тоа четири сезони по ред – помеѓу 2009 и 2013 година. Германецот дефинитивно означи нова ера во Формула 1, а заминува по уште една разочарувачка година во болидот на Астон Мартин.

Вреди да се напомене дека во текот на кариерата Фетел оствари дури 53 победи на трките во Формула 1, со што беше трет на вечната листа, веднаш зад Луис Хамилтон (103) и Михаел Шумахер (91), додека на подиумот се искачи вкупно 122 пати.