Формула 1 со дебитантска трка во Катар

Kатар ќе биде домаќин на трка од Светското првенство во Формула 1, официјално објавија организаторите на најпопуларното автомобилистичко натпреварување.

 Трката ќе се одржи на патеката „Лусаил“ од 19 до 21 Ноември оваа година. Договорот за влез на Катар во календарот на Формула 1 е потпишан на десет години, почнувајќи од 2023 година.

Причината за неодржувањето на трката во 2022 година е Светското првенство во фудбал кое ќе се игра во Катар  во истиот временски период.