Фудбалскиот клуб Ренова се повлекува од играњето во Првата лига

Македонскиот прволигаш Ренова, донесе одлука да се повлече од играњето во Првата македонска лига наредната сезона.

Раководството на Ренова својата одлука за напуштање на лигата ќе ја достави до ФФМ во наредните денови.

Како причина за напуштањето на лигата, од Ренова ја наведуваат слабата инфраструктура на клубот. За таа цел челниците на клубот одлучиле да започнат со изградба на стадион и тренинг центар во Џепчиште, а дотогаш екипата да настапува во најнизок ранг на натпреварување.