Хансен ја надмина бројката од 1000 голови во Лигата на шампиони

Најдобриот дански ракометар, Микел Хансен, успеа да ја мине бројката од 1000 постигнати голови во Лигата на шампионите.

Актуелниот играч на Алборг, со ова постигнување се најде во одбрано друштво и му се приклучи на Кирил Лазаров кој ја заврши својата кариера, како и на Никола Карабатиќ од ПСЖ.

Хансен границата од илјада постигнати гола ја надмина на дуелот против екипата на Цеље.