Ханси Флик: Германија е под притисок за поминување на групата

Селекторот на фудбалската репрезентација на Германија, Ханси Флик, изјавува дека е разочаран после поразот од Јапонија со 2:1 во првиот натпревар на неговите фудбалери на СП во Катар.

Флик во изјавата додава дека сега неговата репрезентација се наоѓа под голем притисок за пласман во осмина финалето на Мундијалот. 

Според него Германија ќе мора својата среќа и прва победа да ја бара на наредниот натпревар во групата Г против селекцијата на Шпанија, каде не смее да ги повтори грешките од дуелот со Јапонците.