Хауард се врати во НБА лигата и потпиша за Голден Стејт

Ветеранот, Двајт Хауард по пауза од една година повторно ќе заигра во НБА лигата и тоа во една од најдобрите екипи на Западот, тим кој е претендент за титулата.

Центарот настапуваше во Тајван во изминатиов период, но тоа ќе се промени затоа што ќе стави потпис на едногодишен договор со Голден Стејт Вориорс. Хауард има огромно искуство зад себе, долго време беше дел од најсилниот шампионат на светот носејќи ги дресовите на Орландо Меџик, Лос Анџелес Лејкерс, Хјустон Рокетс, Атланта Хокс, Шарлот Хорнетс, Вашингтон Визардс и Филаделфија Севентисиксерс.

Тој во таборот на „воините“ ќе ја има улогата на резервен центар, меѓутоа тоа нема да биде проблем за него.

Двајт има еден шампионски прстен, па со тим како што е Голден Стејт може да се надева на уште еден голем резултат, пехар.