Холанѓанката Бол го подобри сопствениот светски рекорд на 400 метри

Фемке Бол ја продолжува својата игра со светскиот рекорд на 400 метри во сала. Холанѓанката го освои златото на Светското првенство во Глазгов време 49,17 секунди.

Пред само две недели Бол на холандскиот шампионат истрча време од 49.24.

Втора беше нејзината сонародничка Лика Клавер со 50,16, додека бронзата и припадна на Американката Холмс со 50,24.