ЦСКА Москва ќе настапува во Евролигата како домаќин во Белград

Кошаркарскиот клуб ЦСКА од Москва, од идната сезона би можел повторно да настапува во Евролигата, но своите натпревари како домаќин да ги игра во Белград.

Според информациите, рускиот клуб поднел барање до Евролигата, да остане член на Евролигата, и предлогот да биде разгледан на Фајнал Фор турнирот кој викендов се одржува во Белград.

Руските екипи беа исфрлени од Евролигата, поради почетокот на војната во Украина, а покрај ЦСКА, забрана за настап добија и екипите на Зенит и Уникс.