Чави: Ова беше можеби и најдобриот наш натпревар сезонава

Тренерот на Барселона, Чави Ернандез ја прокоментира победата на
неговиот тим со 1-0 против Атлетико Мадрид, во средбата од 15. коло
на Примера.
Тренерот на Каталонците го пофали целокупниот учинок на тимот,
како и го коментираше доброто издание на најдобриот стрелец Жоао
Феликс на натпреварот.
„Игравме многу добро денеска и Атлетико притисна во второто
полувреме. Можеби го одигравме нашиот најдобар натпревар во
сезоната. Видов како работи Феликс, ја зема топката, добро ја избира
позицијата, комуницира со Кансело. Гледам дека е среќен, активен,
задоволен кога игра. Пред натпреварот му реков да остане смирен
бидејќи дополнителната мотивација го турка уште повеќе и има
можност да ја премине линијата. Играше многу паметно. Жоао исто
така се претстави многу добро, мило ми е што е дел од тимот“, изјави
Чави.