Челзи го сака Чави на клупата

Лондонски Челзи има намера да преговара со тренерот на Барселона, Чави, кој ќе го напушти каталонскиот клуб на крајот од тековната сезона.

Претходно во медиумите се појавија информации дека претседателот на Барселона, Жоан Лапорта, одлучил да го отпушти Чави по јавната изјава за сложеноста на финансиската состојба.

Челзи пак на крајот на сезоната откако го освои шестото место во Премиер-лигата, одлучи да ја прекине соработката со Маурисио Почетино.