Чеферин потврди дека Динамо нема да заработи дополнителна казна

Александaр Чеферин од позицијата прв човек на УЕФА, вели дека Динамо Загреб, не може да биде казнет за инцидентите со трагичен крај во Атина бидејќи навивачите од Хрвaтска сами отпатувале за Грција.

„Како можеше Динамо да знае дека хулигани и криминалци влегле во изнајмено комбе во два часот по полноќ и тргнале кон Грција?“. Се случи трагедија но, луѓето од Динамо Загреб не знаеја дека група навивачи отпатувала за Атина. Тоа се криминалци и идиоти кои сами се организираа. Дали би било правилно да се казнат клубот и 99,9 проценти од обичните навивачи поради неколку идиоти кои се во затвор?“, нагласи Чеферин.