Швјонтек елиминирана уште во осминафиналето во Мелбурн

Полската тенисерка Ига Швјонтек која беше прв носителка и убедливо главна фаворитка за титулата на Австралијан опен настапот на турнирот го заврши во четвртото коло.

Швјонтек беше надиграна од 22-ро рангираната Елена Рибакина од Казахстан со 4-6, 4-6, и ова е најголемо изненадување на турнирот досега.Рибакина која е Русинка, но зеде казахстанско државјанство поради
поголемата финансиска помош од државата, минатата сезона како го
освои Вимблдон.