Ѓоковиќ ги избегна фаворитите на ждрепката во Индијан Велс

На еден ден пред почетокот на турнирот, денеска беше извлечен ждребот за турнирот во Индијан Велс. Новак Ѓоковиќ кој на овој турнир се враќа по пауза од пет години, веројатно ќе има релативно лесен пат до полуфиналето.

Ѓоковиќ ќе го започне турнирот од второто коло и според ждребот не би требало да има проблем да дојде до завршната фаза. Ако нема изненадувања, во четвртфиналето ќе го чекаат Хуркач или Руд, додека во полудиналето еден од Медведев, Руне, Димитров и Фриц. Ако се погледне формата и меѓусебните дуели, посериозна закана за Ѓоковиќ е само Медведев.

Пресметка со Надал кој се враќа на Мастерс серијата би можеле да видиме во полуфиналето, но прашање е како ќе одигра Шпанецот, а во првото коло ќе се сретне со Милош Раониќ.

Карлос Алкараз, Јаник Синер, Зверев и Рубљов се на другата страна од ждребот и тука веројатно не очекуваат многу понеизвесни мечеви.