Ѓоковиќ го откажа настапот на Мастерсот во Мадрид

Мастерсот во Мадрид ќе биде „посиромашен“ за најдобриот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој се реши да го откаже овој турнир. На негово место во главната ждрепка влезе Лука ван Еш.

Србнинот последен пат настапуваше на овој турнир во 2022 година, кога испадна во полуфиналето од Карлос Алкарас. Ова ќе значи дека Јаник Синер ќе биде прв носител на турнирот.

Ѓоковиќ ќе се подготвува за мастерсот во Рим, што ќе му биде „генерална проба“ пред Ролан Гарос. Српскиот тенисер изјави дека неговата цел е да биде во одлична форма за Франција.