Ѓоковиќ доби „зелено светло“ за настап на УС Опен

Откако кабинетот на Бајден најави укинување на задолжителната вакцинација за сите странски државјани што ќе влезат на територијата на САД, се отвора патот за Новак Ѓоковиќ да настапи на Отвореното првенство на Америка.

„Благодарение на напорите на целата Влада, рекорден број од 270.000.000 милиони Американци примиле најмалку една доза од вакцината против Ковид. Денеска најавуваме дека нашата администрација на 11 мај ќе ги заврши сите барања поврзани со вакцината“, се вели во соопштението.

Српскиот тенисер претходната година мораше да го пропушти собирот во Њујорк бидејќи не е вакциниран против ковид-19.