Историски успех за гибралтарскиот фудбал

Фудбалерите на Линколн Ред Импс ја победија Рига со 3:1 во продолжението од реванш мечот од плејофот на Конференциската лига и така станаа прв тим од Гибралтар кој се пласирал во групна фаза од некое од натпреварувањата на УЕФА.

По 1:1 во првиот меч Линколн во реваншот губеше 2:1 од 19-тата минута после погодокот на Вакулк, но во изеднација во 32-та минута со голот на Вокер од пенал. Голови немаше во продолжението од регуларниот дел, за во судиското продолжение од првото продолжение 38 годишната легенда на гибралтаскиот фудбал Реј Чоплин да стрела за 2:1, а пласманот во групната фаза го потврди Ронан во судиското продолжение.

Како шампион на Гибралтар, Линколн својот европски пат го започна во првото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Таму во првиот ме одигра 2:2 со Фола Еш, за во реваншот да ги торпедира со 5:0, во второто квалификациско коло со порази од 2:1 и 2:0, испадна од ЦФР Клуж, за потоа во третото квалификациско коло во Лигата на Европа да изгубат од Слован Братислава со 3:1 и да имаат од 1:1 што беше доволно за елиминација.

После тоа дојде плеј офот од Конференциската лига, каде го остварија историскиот успех.