Хамилтон добива почесно бразилско државјанство

Бразилскиот парламент размислува да му додели почесно бразилско државјанство на седумкратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон. Британецот има комплициран однос со локалните фанови на Формула 1 – тој и Бразилците имаат заеднички идол – Аиртон Сена, но во 2008 година Луис го победи Фелипе Маса во битката за светската титула, откако во последниот круг го престигна Тимо Глок, кој едвај се движеше на патеката.

А минатата година Хамилтон забележа неверојатна победа на трката за Големата награда на Бразил во Сао Паоло, која повторно ги освои Бразилците во неговата земја. Британецот стартуваше последен во спринтерската трка, стигна до 10-тата позиција за главната трка и потоа ја освои. По финалето Хамилтон ја направи почесната турнеја со бразилското знаме, а малку подоцна со себе го искачи на подиумот.