Агуеро доби своја статуа во Манчестер

Фудбалскиот клуб Манчестер Сити, ја промовира статуата на својот поранешен напаѓач Серхио Агуеро.

Статуата која се наоѓа пред стадионот „Етихад“ е подигната на десетгодишнината од голот кој Аргентинецот го постигна на 13.мај 2012 година, со кој екипата на Сити го совлада Квинс Парк Ренџерс и ја освои титулата во Премиер лигата.

Агуеро голот за победа го постигна во 94.минута од натпреварот,за конечен резултат од 3:2, по што предизвика еуфорија на стадионот во Манчестер.