Барса ќе го врати Обамејанг за следната сезона

Барселона ќе се обиде да го врати во своите редови поранешниот напаѓач на тимот Пјер-Емерик Обамејанг. Репрезентативецот на Габон најверојатно ќе го напушти „Стемфорд Бриџ“ на лето и се претпоставува дека потоа ќе се врати во својот поранешен клуб. Каталонците внимателно ја следат ситуацијата и се надеваат дека ќе можат да го доведат 33-годишниот напаѓач со слободен трансфер.

Обамејанг се пресели во Лондон летото на инсистирање на Томас Тухел. Само пет дена подоцна, сепак, германскиот тренер беше разрешен од функцијата. Напаѓачот последен пат постигна гол за Челзи на 11 октомври минатата година и нема играно од 26 февруари.

Поради финансиските проблеми, Каталонците на лето главно ќе бараат слободни трансфери со што би ги засилиле своите редови. Во моментов Барселона и Обамејанг се во одлични односи. 33-годишниот фудбалер во живо ја следеше победата на Каталонците против Реал Мадрид на натпреварот помеѓу двата тима од 26. коло од Ла Лига одигран минатиот викенд.