Бекенбауер ќе добие статуа пред „Алијанц Арена“

Баерн Минхен ќе постави статуа на легендарниот Франц Бекенбауер пред Алијанц Арената, се вели во соопштението на фондацијата на навивачи на клубот.

Бекенбауер, кој важеше за еден од најдобрите играчи на сите времиња, почина во јануари на 78-годишна возраст.

Статуата на Кајзер ќе биде поставена до статуата на неговиот поранешен соиграч и напаѓач Герд Милер, кој сè уште го држи рекордот на голови во Бундеслигата, почина во август 2021 година на 75-годишна возраст.