Брајтон именува анонимен Германец за наследник на Де Зерби

Роберто де Зерби на крајот од сезоната го напушти Брајтон и со тоа стави крај на одличниот период во клубот од јужна Англија.

Италијанскиот струaтег е минато, а сегашноста и иднината на Брајтон е 31-годишен тренер кој пристигнува од Германија и за кого никој не ни помислуваше дека ќе добие прилика во Премиер лигата во овој момент.

Станува збор за Фабијан Хирцелер. Германските и британските медиуми пренесуваат дека двете страни веќе имаат вербален договор и преостанува само уште да се договорот клубовите што не би требало да претставува проблем.

Хирцелер привлече внимание откако сезонава успеа Сент Паули да го внесе во Бундеслигата.