Винициус добива нов договор и подобри услови во Реал

Винициус Јуниор и оваа сезона игра во фантастична форма во дресот
на Реал Мадрид и се промовираше во еден од најдобрите млади
фудбалери во светот.
Тој има договор со Реал до јуни 2027 година, но клубот сака да го
награди за добрите партии и да му понуди подобар договор. Иако
Бразилецот неодамна го продолжи договорот со „кралевите“, сепак со
доаѓањето на Мбапе може да се доздаде незадоволство бидејќи
Французинот ќе добива далеку повисока плата.
Поради тоа Реал наскоро ќе започне преговори за продолжување на
договорот до 2029 година со значително повисока плата.
Притоа, во договорот ќе има богат бонус доколку Винициус ја добие
„Златната топка“ оваа година.