Дефанзивецот Алонсо заминува од Барса ова лето

Маркос Алонсо ќе го напушти клубот на крајот на сезоната со истекот на договорот, пренеусва доброупатениот Фабрицио Романо.

Триесетидвегодишникот пристигна на „Камп Ноу“ во 2022 година како слободен играч откако му истече договорот со Челси чиј дел беше од 2016 година, притоа остварувајќи го својот сон, но не успеа да се наметне во каталонските редови.

Алонсо настапи на вкупно 44 натпревари за Барселона откако пристигна во клубот, а оваа сезона беше дел од само четири прволигашки средби.

Левиот бек покрај Челси настапуваше и за Реал Мадрид, Болтон, Фиорентина и Сандерленд.