Дејан Радоњиќ ја замени Црвена Звезда со Панатинаикос

Црногорскиот кошаркарски стручњак, Дејан Радоњиќ е назначен за шеф на стручниот штаб на Панатинаикос.   

Атинскиот клуб се договори за двегодишна соработка со 52-годишниот Радоњиќ кој ја мина последната година и пол на чело на Црвена ѕвезда. Во последното издание во Евролигата, српскиот клуб го зазеде 11. место со биланс 12-16 (победи-порази). Панатинаикос беше 13-ти со скор 9-19. Во последните две сезони, Црвена ѕвезда предводена од Радоњиќ ја освои Јадранската лига и првенството на Србија.