Де Јонг не е повеќе недопирлив, Барса ќе слуша понуди за Холанѓанецот

Барселона минатото лето се обидуваше да го продаде Френки Де Јонг поради финансиски проблеми, но Холанѓанецот остана на „Камп Ноу“.

За Барселона најголем проблем е високата плата, а поради финансиските проблеми на лето повторно ќе мора да продава играчи. Според каталонски „Спорт“, Каталонците на лето се спремни да го продадат, но за неговата слобода бараат 100 милиони евра.

За услугите на Де Јонг се заинтересирани неколку англиски тимови, меѓу кои се Манчестер Јунајтед, ПСЖ и Челзи.

Барселона веќе одби понуда од ПСЖ тешка 60 милиони евра, клуб кој е спремен на лето да понуди 80 милиони евра за Холанѓанецот.