Емери кандидат за клупата на Барса

Тренерот на Астон Вила, Унаи Емери, може да стане нов кормилар на Барселона, објави англиското радио „ТокСпорт“.

Според изворот, раководството на Барселона будно го следи тимот на Астон Вила под водство на Емери и сериозно е заинтересирана за услугите на 52-годишниот шпански стручњак. Актуелниот договор на тренерот со клубот е до 30 јуни 2025 година.

Астон Вила моментално е четврта во Премиер лигата и се пласираше во полуфиналето на Конференциската лига.