Жиру најави репрезентативна пензија по Европското првенство

Оливие Жиру ќе се повлече од француската репрезентација по Евро 2024 година.

„Секако дека ќе ми недостига да играм за репрезентацијата, но времето ми истекува. Мора да им отстапиме место на младите“, изјави напаѓачот на Милан.

Жиру за француската репрезентација настапува од 2011 година. За репрезентацијата одигра 131 натпревар, постигнувајќи рекордни 57 голови.

Заедно со „триколорите“ напаѓачот го освои Светското првенство во Русија 2018 година. Исто така, како дел од тимот, тој ја освои Лигата на нации (2021) и стана носител на сребрен медал од Светското првенство во Катар 2022 година и домашното Евро 2016 година.

37-годишниот напаѓач на крајот од сезоната ќе се пресели од Милан во Лос Анџелес.