Италијанецот Пичини од Валенсија доаѓа во Црвена Звезда

Црвена Звезда се засили со италијанскиот десен бек на Валенсија, Кристијан Пичини.

Според информациите со кои располагаат српските медиуми се е решено, останува само да се средат документите и да се официјализира трансферот .

Пичини со Звезда ќе потпише договор до 2024 година и е второто големо засилување за овој тим, по ангажирањето на Охио Омоижианфа кој дојде од Молде и игра како напаѓач.

Пред Валенсија ги носеше дресовите на Фиорентина, Специја, Ливорно, Бетис, Спортинг и Аталанта, а во Белград ќе заработува 600.000 евра по сезона.