Колинс го освои турнирот во Мајами

Американската тенисерка Даниеле Колинс го освои трофејот во Мајами, откако славеше со 2-0 во сетови, односно 7-5 и 6-3 против Елена Рибакина.

Првиот сет беше решен со брејк во 12. гем, кога Колинс го нападна сервисот на противничката и ја искористи третата брејк-топка за да стигне до 7-5 во сетот.

Колинс и Рибакина водеа голема битка во вториот сет, но Американката со два брејка на противнички сервис стигна до 6-3 и трофејот на турнирот.