ЛА Лејкерс имаат нов тренер

Медиумите во Америка пренесуваат дека Лос Анџелес Лејкерс го избраа новиот тренер на екипата.

Долго време се шпекулираше со можни тренерски имиња и кандидати кои ќе го наследат Френк Вогел, но на крајот честа да ја води екипата од Лос Анџелес му припадна на Дарвин Хем, кој претходната сезона беше асистент во Милвоки.

Хем има работено и како помошник во Лејкерес во две сезони – 2011 и 2013 година. Како кошаркар, Хем беше член на шампионската генерација на Детроит во 2004 година.