Мбапе ќе биде капитен на новата француска репрезентација

Селекторот на Франција, Дидие Дешамп проговори за можноста
напаѓачот Килијан Мбапе и играчот од средниот ред Адриен Рабио да
станат нови капитени на националниот тим.
„Кој ќе биде капитен? Имам неколку играчи на кои размислувам.
Килијан е еден од нив. Треба да разговарам за ова со него пред да ја
донесам мојата одлука. Ова е клучен момент. Да се ​​биде капитен
доаѓа со важни обврски, но прво сакам да разговарам со играчот пред
да донесам одлука. Може ли Адриен Рабиот да биде капитен? Има
одредено искуство, добро се познаваме, може да биде лидер, но не
знам дали навистина сака да биде капитен во душата. Ако сè остане
како што е сега, тогаш ова веќе ќе биде доволно. Различни капитени
за различни натпревари? Можеби, но претпочитам да делам помеѓу
капитенот и заменик-капитенот, имајќи јасен избор“, изјави Дидие
Дешамп.