Мендиета: Меси ќе остане ако Лапорта му состави конкурентен тим

Иднината на Лионел Меси е тема која понатаму е актуелна во Барселона од едноставна причина што договорот му завршува во месец јуни и останува неизвесно дали ќе остане на „Камп Ноу“ и по тој период. Според Гаизка Мендиета се ќе зависи од една работа-дали клубот ќе му даде гаранции на Лео дека ќе биде конкурентен за освојување на титули. „Сакаме да бидеме конкурентни и да освојуваме трофеи. Мислам дека Меси тоа го сака. Секако, важен е договорот и семејните околности. Ама само како играч, мислам дека тој сака да освојува трофеи. Ако види дека Барса може да победува и да се натпреварува за трофеи, тогаш сигурно ќе остане во Барселона. Ако не види дека се случува, ќе погледне на друго место. Се надевам исто како многу фанови на Барса дека Меси ќе остане. Сигурен сум дека останатите луѓе би сакале да го видат како игра на друго место во друга лига или клуб. Ама јас сум романтичар, особено во денешно време со играчи кои толку често менуваат клуб, што тој би ја имал целата своја кариера на тоа ниво во истиот клуб. Мислам дека би било неверојатно за него и Барселона“, вели Мендиета.