Месут Озил замина во фудбалска пензија

Германскиот фудбалер со турско потекло Месут Озил се пензионира во дресот на Башакшехир од Истанбул.

36-годишниот Озил одлучи да се пензионира после успешната кариера која ја започна во Шалке.

„Внимателно ја разгледав оваа опција и одлучив да се повлечам од професионалниот фудбал. Имав привилегија да бидам професионален фудбалер скоро 17 години сум благодарен на таа прилика. Последниве недели и месеци откако претрпев одредени повреди, стана јасно дека е време да ја напуштам фудбалската сцена“, порача Озил.

Поранешниот германски репрезентативец во кариерата настапуваше за Вердер, Реал Мадрид, Арсенал, Фенербахче и Башакшехир каде пристигна минатата година. Во тековната сезона одигра само 187 минути, а последниот натпревар му беше на 2.февруари против Кајзери.