Наполи се вклучува во трката по Џошуа Зиркзе

BOLOGNA, ITALY – SEPTEMBER 02: Joshua Zirkzee of Bologna FC looks on during the Serie A TIM match between Bologna FC and Cagliari Calcio at Stadio Renato Dall’Ara on September 02, 2023 in Bologna, Italy. (Photo by Alessandro Sabattini/Getty Images)

Наполи покажува сериозен интерес за ѕвездата на Болоња, Џошуа Зиркзе, пренесиваат медиумите на Апенините.

22-годишиот Зиркезе поникна во академијата на Баерн Минхен, но бидејќи не можеше да се избори за место во тимот беше испраќан на позајмици.

Зиркзе блеска оваа сезона во Серија А и на 21 меча постигна 8 гола и 4 асистенции, па е главна трансфер цел на Милан.

Наполи сака да ја победи конкуренцијата и веќе стапил во контакт со агентот на Холанѓанецот, па е спремен да ја понуди 45 милиони евра за неговиот потпис.