Норвешките ракометарки ја одбранија европската титула

Женската ракометна репрезентација на Норвешка ја одбрани титулата на европски шампион откако во финалето одиграно во Љубљана ја совлада Данска со 27:25.

Најдобар стрелец кај норвежанките беше Нора Мерк со постигнати осум голови, а кај Данска, Луиса Бургорд постигна шест погодоци.

Норвешка со оваа победа стана шампион на Европа по деветти пат, а Данска остана на три освоени титули.