Останаа два кандидати за клупата на Баерн

Селекторот на австриската репрезентација Ралф Рангник може да го предводи Баерн.

Според „Sky Sport Germany“, раководството на Баварците за можното назначување на тренерската позиција на 65-годишниот Германец.

Сериозен кандидат за клупата на Баерн Минхен е и актуелниот тренер на Брајтон, Роберто Де Зерби. Претходно се дозна дека Томас Тухел ќе го напушти клубот на крајот на сезоната 2023/24.

Педесетгодишниот Тухел е тренер на Баерн од март 2023 година. Под негово водство клубот избори полуфинале во Лигата на шампионите, но не успеа да ја одбрани шампионската титула во Бундеслигата. Тимот е втор во германското првенство со 63 бода од 29 натпревари. Недостижен на првото место е Баер Леверкузен.