Официјално: Ѓоковиќ не доби дозвола за влез во Америка

Властите во Соединетите Американски Држави одбија да му дадат дозвола на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ да влезе во оваа земја бидејќи не е вакциниран.

Претходно, Ѓоковиќ официјално побара медицинско изземање бидејќи има прележано коронавирус, и според најавите оваа забрана за влез во САД ќе биде укината во месец мај. Меѓутоа и покрај овај факт , најдобриот светски тенисер и официјално се повлече од жребот за Мастерс турнирот во Индијан Велс.

Освојувачот на 22 Грем слем турнири, во петокот беше поразен во полуфиналето од турнирот во Дубаи, а на Мастерсите во Индијан Велс и Мајами нема учествувано од 2019.година.