Пабло Ласо е можен нов тренер на Панатинаикос

Грчките медиуми пренесуваат дека шпанскиот стручњак Пабло Ласо ќе биде нов тренер на кошаркарскиот клуб Панатинаикос.

 Раководството на клубот од Атина посакуваа Ласо да биде назначен за тренер веднаш после заминувањето на Радоњиќ, меѓутоа Шпанецот изразил желба да го преземе тимот на крајот од сезоната.

Според информациите од Грција, Ласо со Панатинаикос ќе потпише договор на три години и ќе биде долгорочна варијанта за клупата на атињаните.

Пабло Ласо како тренер е најпознат по своите успеси со водењето на Реал Мадрид.