Пет кандидати за тренер на годината во Премиер лигата

Списокот со кандидати за најдобар тренер во сезоната 2021/22 во англиската Премиер лига е скратен на пет имиња.

Меѓу кандидатите, очекувано се наоѓаат тренерите на двата тима кои се борат за титулата, Јирген Клоп и Пеп Гвардиола.

Освен нив двајцата, на листата се најдоа и тренерот на Њукасл, Еди Хау, Патрик Виeра од Кристал Палас, и тренерот на Брентфорд, Томас Франк.

Гласањето за победникот ќе го одредат навивачите кои се 10 проценти од вкупниот број гласови, а свој дел при гласањето имаат и панел членовите на премиер лигата, како и тренерите и капитените на екипите.