Пи Џеј Вашингтон потпиша за Далас

Екипата на Далас го ангажираше кошаркарот, Пи Џеј Вашингтон, откако се договори со луѓето од Шарлот.

За возврат, Хорнетс ќе ги добијат Грант Вилијамс, Сет Кари и пик од првата рунда на драфтот 2027. Далас ќе добие два драфт пика од втората рунда. Вашингтон во сезонава има  44 натпревари во НБА со просек од 13,6 поени, 5,3 скока и 2,2 асистенции.

Ќе потсетиме дека Шарлот го испрати Гордон Хејворд во Оклахома за да ги добие: Василије Мичиќ, Тре Ман и Дејвис Бертанс.