Познат е новиот селектор на Шпанија

Нов селектор на шпанската фудбалска репрезентација е Луис де ла Фуенте. Тој е досегашен селектор на младинските селекции на Шпанија.

Де ла Фуенте на селекторското место ќе го замени Луис Енрике кој ја напушти функцијата после дебаклот на Шпанија во осминафиналето од Мундијалот во Катар каде беше елиминирана од Мароко.

61- годишниот Де ла Фуенте претходно ги има водено екипите на Португалета, Аурера, Атлетико Билбао Б, Алавес, како и младинската и олимписката репрезентација на Шпанија.